Makaleler

PİYANO ÇAL, MATEMATİĞİN GELİŞSİN..

TÜM ANNE VE BABALARIN DİKKATİNE…
Piyano Çal, Matematiğin Gelişsin!

Müzik eğitiminin okul hayatına olumlu etki yaptığını artık herkes biliyor değil mi? Peki piyano çalmak? Önce piyanoyu tanıyalım, sonra da faydalarından söz edelim…
Özellikle piyano gibi bir müzik aleti okul hayatınızdaki sorunları hızlıca çözebilir. Piyano çalmanın faydalarını anlatmadan önce enstrümanı biraz tanıyalım…
Piyano Nasıl Ortaya Çıktı?
Asıl adı “pianoforte” olan bu müzik aleti “kuvvetli ses” (forte) ve “düşük ses” (piano) anlamına gelen İtalyanca kelimelerden oluşmuştur. Telli çalgılar kategorisine dahil olan bu enstrümanda 36 siyah ve 52 beyaz olmak üzere toplam 88 tuş bulunmaktadır. Bu tuşlara bağlı olan bir çekiç mekanizması, gerilmiş ve akortlanmış tellere vurarak ses çıkartır. 1700’lü yıllarda ortaya çıkan piyano “çembalo” adında bir enstrümanın geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Çembalo’da da tuşlar ve teller vardır ancak sesin şiddetini kontrol etmek mümkün değildir. İlk piyano İtalya’nın Floransa şehrinde Bartolommeo Cristofori tarafından yapılmıştır. Klasik müziğin önemli temsilcilerinden J.S. Bach’ın da bir çembalo tamircisi olarak ilk piyanoyu denediği bilinmektedir…
Piyano Çalmanın Faydaları
Dünya üzerinde birçok bilim insanı müzik eğitiminin çocuk gelişimi üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar son derece önemlidir. Çünkü müzik eğitimi alan çocukların özellikle matematik geometri gibi sayısal derslerde çok daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Aşağıda piyano çalmanın faydalarını listeledik:
1. Başarılı bir okul hayatı
2. Kendine güven duygusunun gelişmesi
3. Renkli bir sosyal çevre
4. Soyutlama yeteneğinin gelişmesi
5. Sağlıklı fiziksel gelişim
6. Vücudun farklı bölümlerinin aynı anda hareket edebilmesini sağlama
7. Yaratıcılık duygusunun gelişmesi
8. İnsani duyguların gelişmesi.
9. Sorumluluk duygusunun gelişmesi
10. Çalışma disiplinin gelişmesi
Piyano özel dersinin şüphesiz ki çocuklar üzerindeki olumlu etkileri çok fazladır. Müzikle, sanatla uğraşan bir birey toplum içinde saygın bir konuma sahip olur. Sosyal yaşımı ve kendine güveni kuvvetli olur. Öz güveni kuvvetli bir insan iş yaşamında ve ilişkilerinde son derece güçlü olur.
Sanat hayata bakış açısını değiştirir. Birey daha duyarlı olmaya başlar. Çevresinde ki olumsuzluklara tepkisi daha yumuşak olur.
Sanatla uğraşan bir kişi çevresinde hep kendine güvenli, hayata olumlu bakan, toplumda saygın bir yerde duran, entellektüel kişiliğe sahip olur.
Gelişme çağındaki çocuklarda sanat çok önemlidir. Zeka gelişimlerinde büyük ölçüde fayda sağlar. Özellikle piyano dersi gelişimlerinde büyük etki eder. Sayılarla, renklerle yapılan derslerde matematik zekaları da artar.
Piyano dersinin zeka gelişimini %50 oranında arttırdığı bilimsel çalışmalarda kanıtlanmıştır.
Özel Piyano Dersi alan bir çocuğun okuldaki diğer derslerinde de daha başarılı olduğu bir gerçektir. Arkadaşlarıyla ve ailesiyle daha iyi geçinmektedir.
Ayrıca ergen döneme geçmeden ve ergenlikte boş vakitlerinde zararlı bir takım uğraşlarla zaman kaybetmek yerine kendine yararlı bir hobisi olması da çok önemlidir.
Özel Piyano dersi çocukları dışarda edinebilecekleri zararlı alışkanlıklardan da büyük ölçüde korur.

ÇİĞDEM BULUT
M.E.B. ÖZEL ANTALYA MODERN SANAT
KURUM MÜDÜRÜ